NADPOTLIWOŚĆ

Nadpotliwość, zwana także hiperhydrozą, dotyczy najczęściej pach, dłoni i stóp,może występować także na mniejszych obszarach twarzy np.na czole,na nosie. Dolegliwość ta jest wynikiem zbyt dużej ilości gruczołów potowych lub ich nadreaktywności .Gruczoły potowe mogą być ekrynowe lub apokrynowe.Człowiek posiada średnio 2-3 miliony gruczołów potowych ekrynowych, na jeden cm kwadratowy powierzchni skóry przypada ich około 300. Ich funkcja termoregulacyjna jest kontrolowana przez współczulny układ nerwowy.

 • Gruczoły ekrynowe są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniach, na stopach i pod pachami. Właśnie z tego względu nadpotliwość rąk, stóp i pach występuje najczęściej. Granicą cieplną, która odruchowo zwiększa wydzielanie potu jest temp. powyżej 31oC, jest to tzw. pocenie termoregulacyjne. Zbyt silne pocenie jest często kłopotliwe, szczególnie nadpotliwość dłoni,która bywa wstydliwą dolegliwością ,dającą olbrzymi dyskomfort w kontaktach międzyludzkich.
 • Gruczoły apokrynowe to drugi typ gruczołów potowych. Jest ich znacznie mniej. Nie pełnią funkcji termoregulacyjnej. Rozpoczynają swoją aktywność w okresie dojrzewania i są zależne od androgenów czyli męskich hormonów płciowych. Najwięcej ich zlokalizowanych jest w okolicy pach, pachwin, narządów płciowych, brodawek sutkowych.

  Nadmierne wydzielanie potu jest wyzwalane przez:

  • aktywność fizyczną
  • działanie wysokiej temperatury
  • stres, lęk lub inne silne emocje

Najczęstszą grupą pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza medycyny estetycznej, są pacjenci z tzw. poceniem emocjonalnym, gdzie pod wpływem silnych emocji dochodzi do nadprodukcji potu. Ten typ pocenia dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, może pojawić się już w okresie dzieciństwa.

Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości - od stosowania odpowiednich kosmetyków, leków, do leczenia chirurgicznego.

Jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie toksyny botulinowej. Zabieg polega na ostrzyknięciu pach, dłoni, czy stóp preparatem botulinowym. Jest skuteczny, z efektem utrzymującym się ok. 6 m-cy.

Inną metodą jest terapia HIDREX, opierająca się na procesie jonoforezy, dająca dobre efekty przy leczeniu nadpotliwości rąk i stóp, ale wymagająca regularności wizyt w gabinecie (min.10).

HIDREX

Hidrex to urządzenie do terapii nadmiernej potliwości rąk i stóp,wykorzystuje zjawisko jonoforezy. Obszary ciała poddane terapii są zanurzone w wanience wypełnionej wodą, przez którą przepływa prąd stały.

Natężenie prądu jest zwiększane do momentu, kiedy pacjent zaczyna odczuwać jego działanie w postaci mrowienia. Działanie polega ograniczeniu wydzielania gruczołów potowych bez ich uszkadzania.

Przeciwskazania:

 • ostre stany zapalne skóry
 • nowotwory złośliwe i łagodne
 • gorączka, ciąża
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • zapalenie żył

Zaleca się wykonanie 10 zabiegów 3 x w tygodniu, następnie dla podtrzymania terapii raz w m-cu. Leczenie nadpotliwości jest możliwe także w naszej klinice w Szczecinie.