Media o Medestetic

Na ratunek włosom


Włosy to druga rzecz, na którą zwracamy uwagę poznając kogoś nowego. To wielka ozdoba i obiekt troski. Objaw wypadania włosów ma silny wpływ na naszą psychikę. Wszelkie patologie włosów to nie tylko ich wygląd, ale także objaw choroby. O włosach rozmawiamy z doktor Violettą Grącką-Chrzanowską, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Stres, złe odżywianie, niedobory mikro i makroelementów oraz witamin, ale także genetyka. Wypadają także z powodu zaburzeń endokrynologicznych, autoimmunologicznych, menopauzy, choroby nerek, wątroby, niedokrwistości, ostrych infekcji, stanie po narkozie, po antybiotykoterapii a także w czasie chemioterapii.
medycyna estetyczna szczecin


Jakim badaniom powinien poddać się pacjent?
Laboratoryjnym np. morfologia krwi, gospodarka żelazem, poziom cynku, poziom niektórych hormonów, poziom niektórych przeciwciał. Badaniu mikroskopowym skóry owłosionej głowy i włosów tzw. trychoskopii, która oceni stan włosów, a także skóry głowy.

Czy każde łysienie przebiega tak samo?
Przy łysieniu androgenowym (nadwrażliwość włosów na hormony męskie), które występuje u obu płci objawy są nieco inne. U panów obserwujemy pogłębiające się zakola z przesunięciem do tyłu linii włosów oraz przerzedzenie na samym czubku głowy (tzw. tonsura). U kobiet występuje poszerzenie przedziałku na głowie (tzw. objaw choinki), czasami też skronie stają się prześwitujące. Łysienie telogenowe, to typ rozlany dotyczący całej powierzchni głowy najczęściej jest następstwem stresu lub zadziałania substancji toksycznych, w tym leków. Gdy czynnik sprawczy przestanie działać, włosy odrastają. Wyróżniamy też łysienie plackowate, gdzie w obrębie ognisk dochodzi do całkowitej utraty włosów a następnie ich odrastaniu. Czasami spotyka się postać ciężką, gdzie dochodzi do utraty wszystkich włosów łącznie z brwiami i rzęsami, w sposób nieodwracalny.

Jak leczyć łysienie?
Leczenie wypadania włosów jest bardzo trudne. Lekami z wyboru i zarejestrowanymi są minoksidil i finasteryd, stosuje się też inne leki, ale poza zarejestrowanym wskazaniem. Przydatna wydaje się metoda ostrzykiwania skóry głowy mieszaniną zawierającą wiele pierwiastków, aminokwasy, polinukleotydy, peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu. Dobrze działa osocze bogatopłytkowe, fibryna bogatopłytkowa, albo CGF. W tym roku pojawił się nowy zabieg. Wykorzystuje sie w nim do ostrzykiwania głowy komórki macierzyste włosa – Regenera Activa. Do kogo powinni zgłosić się pacjenci? Do lekarza, lekarza medycyny estetycznej, w cięższych przypadkach do dermatologa.

A gabinety trychologiczne?
Proszę pamiętać, że pracujący tam „specjaliści trycholodzy” to nie są lekarze. Myślę, że jeżeli problem jest niewielki, gdy chcemy poprawić kondycję skóry głowy i zadziałać na poziomie kosmetologicznym to czemu nie, ale ostrzykiwanie skóry głowy to już kompetencja lekarza medycyny estetycznej.

Krew – źródło młodości


Każdy chce zachować młody wygląd jak najdłużej, ale czas nie oszczędza nikogo. Skóra traci kolagen i kwas hialuronowy, zanika tkanka podskórna tłuszczowa, skóra staje się cieńsza, zaczyna się marszczyć i opadać. Tego procesu nie zatrzymamy, ale możemy go niecospowolnić. O sposobach porozmawiamy z doktor Violettą Grącką-Chrzanowską, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej. Zabieg osoczem bogatopłytkowym to zabieg z naszej krwi, stosujemy go z powodzeniem od wielu lat w ortopedii, medycynie sportowej, chirurgii, rekonwalescencji, stomatologii, a od 2003 roku również w medycynie estetycznej do poprawy jakości skóry i odmłodzenia.
Powiększanie ust


Na czym polega ten zabieg?
Jak sama nazwa wskazuje, opiera się on na wstrzykiwaniu odpowiednio przygotowanego osocza wraz z płytkami krwi zawierającymi czynniki wzrostu, które są niczym innym jak białkami odpowiedzialnymi za odnowę i regenerację w organizmie, począwszy od gojenia ran, a skończywszy na stymulacji skóry do wzrostu produkcji kolagenu i elastyny. Te właściwości pobudzające skórę zależą od zagęszczenia płytek krwi. Im ta koncentracja jest wyższa, tym regeneracja i stymulacja skóry lepsza. Dlatego mamy do dyspozycji kilka różnych systemów. Ten jest najczęściej wykorzystywany i najtańszy o zagęszczeniu 1,5 do 2 razy w stosunku do krwi obwodowej. Te droższe to koncentracja nawet 10 i 20-krotne, co przekłada się też na wysoką cenę. Osobiście stosuję obecnie 3 rodzaje zabiegów osoczowych: zwykłe PRP (osocze bogatopłytkowe), fibrynę bogatopłytkową iPRF oraz skoncentrowane czynniki wzrostu CGF. Te dwa ostatnie są zdecydowanie silniejsze niż podstawowy PRD, który działa najsłabiej.

Który z tych zabiegów wart jest szczególnej uwagi?
Od kilku miesięcy mamy możliwość wykonywania nowego zabiegu – CGF skoncentrowane czynniki wzrostu. To obecnie najnowocześniejsza terapia osoczem, gdzie zagęszczenie płytek krwi jest 3-krotnie wyższe niż w PRP a oprócz tego, co najważniejsze zawiera także komórki macierzyste CD 34+, których brak w PRP (osoczu bogatopłytkowym). To zapewnia duża lepszą naturalną stymulację skóry, dzięki czemu osiągamy wymierne efekty w poprawie jakości skóry i jej odmłodzenia. Zabieg jest bardzo dobry i moim zdaniem dużo skuteczniejszy niż zwykły PRP, bo to coś zdecydowanie więcej niż popularne osocze bogatopłytkowe CGF działa szybciej od osocza, a efekt utrzymuje się dłużej.

W takim razie, co dobrego daje nam krew?
Efekty zabiegów osoczowych to skóra zregenerowana, odmłodzona, o większej elastyczności, gęstości i napięciu, ze znaczną poprawą kolorytu. Dobre efekty uzyskać można także w terapii łysienia oraz leczeniu blizn i rozstępów. Są to procedury bezpieczne, bo autologiczne (wykorzystujące do iniekcji nasz własny materiał biologiczny), nie alergizujące i nie immunogenne. Zabiegi osoczowe są powtarzalne, zaleca się przeprowadzenie 3-4 zabiegów co 3-6 tygodni. Jeden zabieg to zbyt mało, dopiero wykonanie serii daje zdecydowanie najlepsze efekty.

Dla kogo jest ten zabieg?
Zabiegi osoczem polecam dla skór młodszych jako profilaktykę a dla starszych jako terapią przeciwstarzeniową. Ale uwaga: u osób po 60 roku życia nie polecam tych procedur, gdyż w tym wieku fizjologicznie nasza własna regeneracja jest słabsza, więc ich skuteczność jest niewystarczająca.

Inwestycja w skórę


Moda na nieprzemijającą młodość kieruje pragnieniem znalezienia najlepszej metody na zatrzymanie jej. Medycyna estetyczna szuka ciągle nowych sposobów, dających najlepsze i jak najbardziej naturalne rezultaty. Do tej pory prym w tej dziedzinie prowadziła mezoterapia igłowa ale przyszedł czas na stymulatory tkankowe. O ich właściwościach rozmawiamy z doktor Violettą Grącka-Chrzanowską, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej. Mezoterapia igłowa należy obecnie do jednego z najbardziej popularnych zabiegów odmładzających. Faktycznie jest taka dobra?
mezoterapia igłowa


Mezoterapia wykonywana przez lekarza jest bardzo dobrym i popularnym zabiegiem, służącym podtrzymaniu dobrej kondycji skóry. Czy to będzie czysty kwas hialuronowy, czy koktajl 50-60 składnikowy, czy osocze bogatopłytkowe PRP, daje uchwytne cechy poprawy napięcia i jędrności skóry, przez co twarz wygląda lepiej i młodziej. Jest to zabieg praktycznie dobry dla każdego. Powinniśmy ją traktować jako podstawę profilaktyki przeciwstarzeniowej. To coś zdecydowanie więcej niż doskonały krem, o ile taki w ogóle istnieje.

Ale czy to terapia na wszystko?
Otóż nie. Często jest zabiegiem zbyt słabym, wszystko zależy od stanu naszej skóry. Pamiętajmy, że im skóra starsza czy bardziej zniszczona tym wymaga silniejszego pobudzenia. Wtedy myślimy o mocniejszej terapii tzw. biostymulatorami tkankowymi.

Co tą są za substancje?
Jest kilka zabiegów stymulujących. Są bardzo dobre w przypadku skór cienkich, wiotkich, zniszczonych przez papierosy lub słońce. Dobrze sprawdzają się także przy skórach starzejących się fizjologicznie. Mechanizm ich działania to silne pobudzenie komórek skóry właściwej do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Kolagen to podstawowe białko podporowe skóry. Jego zmniejszona produkcja i zwiększony rozpad rozpoczyna się już po 25 roku życia! Od tego momentu nasza skóra zaczyna się starzeć.

Jakie zabiegi pobudzające proponuje Pani swoim pacjentom? Czy efekt jest widoczny zaraz po zabiegu?
Efekty odmładzające obserwujemy od 2-3 miesiąca wzwyż,tak długo powstaje w organizmie kolagen i tego nie przyśpieszymy. Ma to swoje dobre strony, ponieważ poprawa wyglądu pojawia się stopniowo i dyskretnie i jest bardzo naturalna. W moim gabinecie preferuję Linerase, Ellanse, Crystalys. Trzeba też wspomnieć o niciach stymulujących oraz zabiegach osoczowych. Linerase to gotowy kolagen. Bezpieczny, nie zawiera komponentów alergizujących ani immunogennych. Pięknie regeneruje skórę ale nie tylko – niektórzy stomatolodzy leczą nim paradontozę z dobrym skutkiem. Zabieg zarówno dla młodszych jako profilaktyczny lub dla starszych jako leczniczy. Zaleca się 2-4 zabiegów co 4 tygodnie. Ellanse to hit ostatnich lat. Jest to żel z zawieszonymi włóknami polikaprolaktonu. Świetnie sprawdza się w przypadku wiotkości szyi oraz na twarzy z fotouszkodzeniem. Daje efekt najpierw wypełniający, a następnie pojawia się już nowy kolagen. Wykonuje się go raz na rok, dwa, trzy lub cztery lata. Każda z tych postaci daje taki sam efekt, różni się tylko stopniem skręcenia włókien preparatu. Crystals zawiera naturalny składnik, jaki znajdziemy w kościach i zębach, czyli hydroksyapatyt wapnia. Posiada silne właściwości stymulujące skórę. Wypełnia bruzdy i głębokie zmarszczki, dodatkowo pobudza kolagenogenezę. Poprawia skórę twarzy, szyi, dekoltu i dłoni. Efekty utrzymują się 12-18 miesiący w zależności od stanu skóry.

Czyli pobudzajmy naszą skórę.
Terapie biostymulujące to inwestycja w naszą skórę, aby spróbować trochę oszukać czas i cieszyć się dłużej pięknym wyglądem.

Usta też się starzeją!


Usta, to oprócz oczu, najważniejszy element twarzy. Spoglądamy na nie gdy na kogoś patrzymy. Potrafią być ozdobą ale podobnie jak cała twarz usta również poddają się upływowi czasu. O tym jak temu zapobiec rozmawiamy z dr Violettą Grącką-Chrzanowską, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej.

Pani doktor, co powoduje, że nasze usta się starzeją?
Zmiana objętości ust zachodzi na skutek zaniku czerwieni wargowej. Usta stają się mniejsze, wiotkie i pomarszczone co szczególnie jest widoczne u osób, które mają małe i wąskie usta. Rozmywa się także ich kontur. Szczególnie jest to widoczne u osób, które często miały infekcję wirusową – opryszczkę zostawiającą trwały ślad.
botoks


Co ma na to wpływ?
Ogromne znaczenie ma zgryz, ponieważ to szkielet kostny i zęby stanowią podparcie dla warg. Z wiekiem resorbują się nam kości, także w obrębie czaszki dochodzi do zmniejszenia masy kostnej. Zmienia się szczęka i żuchwa, która ma tendencję do cofania się. Na skutek tego widoczne są zmiany w zgryzie, twarz ulega zaburzeniom proporcji, co prowadzi do niekorzystnej zmiany profilu.

W przypadku ust, na co powinien zwrócić uwagę lekarz, kiedy przyjdziemy do niego na zabieg?
Podczas wizyty nie tylko poprawiamy fałdy nosowo-wargowe i marionetki, ale także obowiązkowo korygujemy usta. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ich powiększenie. Każda rekonstrukcja powoduje, że będą trochę naturalnie większe, ale przecież kiedyś takie właśnie były.

Zabieg korekcji ust jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych w gabinetach lekarskich.
Zmarszczki nad wargą górną zwane zmarszczkami palacza, albo kodem kreskowym są częstym powodem wizyty u lekarza medycyny estetycznej. Występują nie tylko u osób palących papierosy, związane są także ze starzeniem się mięśnia okrężnego ust i pojawią się u każdego wcześniej czy później. Jednakże powodów dla których można poddać się korekcji ust jest kilka. U młodych osób to najczęściej powiększanie tego co stworzyła natura, u starszych to odbudowa, u jeszcze innych wyrównanie asymetrii.

Jakie metody są najlepsze w temacie odmładzania ust a czego unikać?
Podstawowa i najbezpieczniejsza metoda to implantacja kwasu hialuronowego. Jednak pod warunkiem, że jest wykonywana przez lekarza i w profesjonalnym gabinecie. Na rynku mamy obecnie ok. 300 preparatów kwasu, różnej jakości. Należy wybrać tylko te o najwyższej jakości i przebadane. Dobry efekt bardzo naturalnej korekcji uzyskać można wypełniaczem TEOSYAL Kiss szwajcarskiej firmy TEOXANE. Natomiast absolutnie unikamy wypełniaczy permanentnych, a więc trwałych, które zostaną w ustach na zawsze. po kilku latach da się zaobserwować coraz więcej powikłań z nimi związanych. Osoby, które zrobiły sobie taki zabieg muszą zawsze informować o tym lekarza, ponieważ nie można już nic w takie usta więcej wstrzykiwać.

Natural look


Medycyna estetyczna gości na polskim rynku od prawie 20 lat. Rozwija się dynamicznie, przechodziła przez różne etapy. O tym, co aktualnie jest modne i wskazane w medycynie estetycznej rozmawiamy z dr Violettą Grącką-Chrzanowską, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej.

W jakim momencie aktualnie znajduje się medycyna estetyczna?
Jesteśmy po erze przepompowanych kwasem hialuronowym i usztywnionych botoksem twarzy, wielkich groteskowych ust i nienaturalnych policzków. Doskonale wiemy, że np. nie wolno stosować wypełniaczy permanentnych typu Aquamid. Mamy dziś wiele pacjentek z tymi „implantami”, które nie mogą poddawać się żadnym zabiegom, w obszarze w którym się ten produkt znajduje.
botoks


Powrót do naturalności?
Tak, współczesne tendencje w medycynie estetycznej związane są z koncepcją zwaną „natural look”. Wedle tego trendu twarz i cechy szczególne danej osoby mają pozostać takie same, a celem zabiegów jest przede wszystkim jej odświeżenie i nadanie jej cech twarzy wypoczętej. Nie przerabiamy twarzy na inną, to błąd w sztuce i dowód na złe pojmowanie celów medycyny estetycznej.

Jak uzyskanie naturalnego efektu wygląda w praktyce?
Istotą idei „natural look” jest, aby wygląd pacjentki w pełni harmonizował z jej wiekiem, natomiast proces odmładzania jej twarzy odbywał się etapami, co eliminuje efekt niepożądanych gwałtownych zmian w wyglądzie. Pomocne są w tym względzie preparaty kwasu hialuronowego podawane przy pomocy metody „soft filling” w połączeniu z iniekcjami toksyny botulinowej w ilościach umiarkowanych.

Jakie preparaty pozwalają uzyskać taki efekt?
Preparaty wypełniające, które są bardziej plastyczne, lepiej układają się w tkankach, szczególnie w obszarach tzw. ruchomych. Są to preparaty do iniekcji Teosyal® RHA, które oprócz poprawy estetyki twarzy, są niewyczuwalne w skórze.

Jak przekonać pacjentów, że przesada w poprawianiu wyglądu działa na ich niekorzyść?
Należy uświadamiać pacjentów, że wszelkie zabiegi iniekcyjne oraz np. peelingi medyczne, mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarza medycyny estetycznej, mającego doświadczenie w pracy.

Owal twarzy


Z wiekiem nasza twarz traci na jędrności, świeżości, staje się mniej nawilżona, a co za co tym idzie traci swój naturalny kształt. O ile ciało można utrzymać długo w formie dzięki diecie i ćwiczeniom fizycznym to z twarzą sprawa już nie jest taka prosta. Medycyna estetyczna jednak idzie nam z pomocą proponując zabiegi, dzięki którym nasze odbicie w lustrze nadal będzie młode i promienne. O tym w jakim sposób można to uzyskać rozmawiamy z doktor Violettą Grącka-Chrzanowską, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej.

Starzenie się twarzy to nie tylko sucha i wiotka skóra, ale także i może przede wszystkim utrata objętości tkanki podskórnej (tłuszczowej). Nawet gdy ujędrnimy skórę, a nie odbudujemy kształtu twarzy, nie uzyskamy efektu odmłodzenia.
botoks


Dlaczego tak się dzieje?
Z wiekiem dochodzi do stopniowego zaniku rusztowania kostnego i mięśni oraz tkanki tłuszczowej, która dodatkowo wraz z rozciągniętą skórą przemieszcza się ku dołowi twarzy dając tzw. efekt grawitacyjny, zmienia się kształt i proporcje twarzy. Młodzieńczy trójkąt piękna to twarz szersza u góry i wąska na dole (trójkąt odwrócony). Twarz starzejąca się to już typowy trójkąt, czyli szeroko na dole i zbyt wąsko w górnej części, pojawia się „ciężki wygląd” i zaburzenia owalu.

Na czym polega utrata owalu?
Na zmianie kształtu twarzy z bardziej trójkątnego na kwadratowy, na pojawieniu się ubytków objętości (brak krągłości), zaznaczają się zagłębienia, bruzdy, przez co inaczej odbija się światło i widoczne są cienie na twarzy, dając zmęczony wygląd. Idąc od góry przede wszystkim zauważa się zapadanie skroni, spłaszczenie w okolicy kości jarzmowych i opadnięcie policzków w postaci bardzo nielubianych przez pacjentki chomików. Pojawienie się chomików to z kolei zaburzenie linii żuchwy i utrata trójkątnego, czyli pożądanego kształtu twarzy. Dodać jeszcze trzeba zmiany w obrębie doliny łez, fałdów nosowo-wargowych, marionetek i w okolicy bródki.

Jak można to skorygować?
Owal twarzy odbudowuje się metodą wolumetrii przy użyciu przede wszystkim wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego np. wypełniaczami szwajcarskiej firmy TEOXANE, specjalnie przeznaczonymi do wolumetrii: TEOSYAL Ultra Deep oraz TEOSYAL Ultimate. Preparaty wolumetryczne są specjalnie usieciowane i są gęstsze niż klasyczne wypełniacze, implantuje się je głęboko aby maksymalnie unieść tkanki. Wypełnia się doły skroniowe, powiększa policzki, konturuje się linię żuchwy. Do korekcji chomików stosuje się nici liftingujące, uzyskując bardzo dobre efekty. Wypełniając bruzdy i inne zagłębienia na twarzy uzyskujemy „światło” na twarzy, a więc jej rozświetlenie i odmłodzenie.

Podsumowując: jakie cechy ma młoda i atrakcyjna twarz?
Kształt bardziej trójkątny, ma regularne rysy tzn. zachowane są proporcje. Jest raczej pełna, okrągła. Okrągła twarze są bardziej młodzieńcze niż pociągłe. Także symetryczne są bardziej atrakcyjne, chociaż tak naprawdę nie spotyka się symetrycznych twarzy każdy ma trochę asymetrii i to one też dodają nam charakteru. Także twarz rozświetlona to młodszy i zdrowszy wygląd. Inne istotne cechy atrakcyjnej twarzy to niewielki nos, wydatne usta i duże oczy.

Piękny nos bez skalpela


Nos stanowi bardzo ważny element estetyczny twarzy. Jego wygląd ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o ogólny wizerunek twarzy. Od pewnego czasu możliwa jest korekcja nosa bez udziału chirurga.

Generalnie 80% wszystkich przypadków defektów estetycznych nosa można wykonać w gabinecie doświadczonego lekarza przy użyciu wypełniaczy – mówi Violetta Grącka-Chrzanowska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. – Chirurgiczne zabiegi mają na celu głównie poprawić funkcjonowanie nosa jako narządu a rzadko ich celem jest kwestia wyglądu samego nosa. Tak jak każda część twarzy, nos również się starzeje, resorbuje się jego rusztowanie kostno-chrzęstne oraz tkanki miękkie. Koniuszek nosa obniża się, pojawia się na nim garbik. W wyniku tego zmienia się profil twarzy: koniuszek nosa opada i nos staje się haczykowaty, jednocześnie podnosi się broda, w efekcie tych zmian pojawia się profil „baby jagi”, który nas postarza i jest mało atrakcyjny.
botoks


– Uniesienie opadającego czubka nosa, wyrównanie jego grzbietu oraz korekcja bródki korzystnie poprawia proporcje i profil twarzy. Także nos asymetryczny można poprawić bezinwazyjnie – zapewnia specjalistka. – Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić kwasem hialuronowym czy botuliną. Część defektów estetycznych najlepiej skoryguje chirurg plastyczny, a już z pewnością wszelkie zaburzenia drożności.

Świadomość korekcji bezinwazyjnej nosa jest jeszcze niewielka. Musimy pamiętać, że tę część twarzy też można poprawić i odmłodzić. Na wizycie konsultacyjnej specjalista medycyny estetycznej przedstawiając pacjentom plan zabiegów odmładzających powinien także uwzględniać korekcję nosa, jeżeli wydaje się to korzystne dla efektu odmłodzenia całej twarzy. Jak zatem wygląda zabieg?

– Nos znieczulamy miejscowo, następnie igłą lub kaniulą dokonujemy poprawy poprzez iniekcję odpowiedniego preparatu na bazie kwasu hialuronowego, np. z bogatej gamy TEOSYAL, szwajcarskiej firmy TEOXANE – wymienia Violetta Grącka-Chrzanowska. - Po zabiegu wystąpić może rumień, obrzęk, siniaki oraz bolesność, które mogą utrzymywać się przez kilka dni. Sam efekt korekcji nosa utrzymuje się zazwyczaj 1-1,5 roku.

Rewitalizacja skóry po zimie


Wiosna to okres, kiedy gorączkowo poszukujemy sposobów na zniwelowanie spustoszeń, które pozostawiła po sobie zima. O metodach na uzyskanie promiennej cery mówi Dr Violetta Grącka-Chrzanowska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.

Dobry wygląd skóry to przede wszystkim dobry stan naskórka. Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie skóry przed planowanymi zabiegami. Należy usunąć warstwę rogową, czyli warstwę martwych komórek, która fizjologicznie złuszcza się co 28 dni. Po złuszczeniu skóra staje się gładka, koloryt się ujednolica, lepiej wchłania kremy. Warto zaznaczyć, że zabiegi wykonywane profesjonalnie przez lekarzy medycyny estetycznej, są bezpieczniejsze, mocniejsze i skuteczniejsze.
botoks


Po takim przygotowaniu świetnie sprawdza się zabieg mezoterapii igłowej, który działa głębiej na poziomie skóry właściwej. Skóra staje się grubsza, bardziej sprężysta i napięta, jest promienna i świeża. Dla osób, które nie chcą się kłuć, można zaproponować zabiegi mniej inwazyjne typu mezoterapia bezigłowa czy świetnie działające silne medyczne fale radiowe.

Od niedawna lekarze estetycy mają do dyspozycji nowy zabieg Teosyal Beauty Booster. Jest to zabieg polecany szczególnie na wiosnę, wspaniale odżywia i nawilża skórę. Łączy w sobie zalety silnej mezoterapii oraz lekkiego wypełniacza. W trakcie jednego zabiegu lekarz stosuje preparat do mezoterapii Teosyal Redensity I oraz lekki wypełniacz z kwasem hialuronowym Teosyal RHA 1. Lekarz wypełnia płytkie zmarszczki oraz podaje preparat, szczególnie z uwzględnieniem miejsc, gdzie skóra wymaga największych poprawek. Efektem jest bardzo wygładzona, nawilżona i mocno napięta skóra. Uzupełnieniem zabiegu jest zaaplikowanie preparatu do mezoterapii – Teosyal Redensity I. Dostarczamy skórze silnie nawilżającego kwasu hialuronowego, aminokwasów, antyoksydantów, minerałów i witamin. Może być również stosowany na szyję i dekolt. Skóra staje się mocno nawilżona, rozjaśniona, odżywiona oraz zagęszczona. Rezultat jest widoczny już po jednym zabiegu, ale w celu wzmocnienia oraz utrwalenia efektów można zastosować serię 2-3 zabiegów w odstępie co 4 tygodnie.

Młodsze spojrzenie


Powszechnie wiadomo, że oczy, dłonie i szyja to trzy elementy, które najdosadniej demaskują nasz wiek. Nie bez powodu mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. W nowoczesnej medycynie jest wiele zabiegów lekarskich, których celem jest poprawienie kondycji i wyglądu skóry wokół oczu. Choćby tzw. otwarcie oka. Większe oczy, to również młodsza twarz. O sposobach odmładzania tej newralgicznej okolicy wypowiada się dr Violetta Grącka-Chrzanowska z MedEstetic.

Sińce i worki pod oczami to częsta dolegliwość u wielu osób. Jak sobie z nimi radzić?
Sińce związane są często ze zwiększoną ilością naczynek krwionośnych i przebarwień. Wpływ na ich powstawianie ma również ubytek objętości skóry w okolicach oczu, w postaci tzw. doliny łez. Dochodzi do tego na skutek obniżania się, resorpcji poduszeczki tłuszczowej.
botoks


W wyniku tego skóra zbliża się do kości oczodołu podkreślając go. Dysponuję w swojej klinice preparatem dedykowanym specjalnie dolinie łez. Jego skład to mieszanina różnie usieciowanych kwasów hialuronowych, aminokwasów i mikroelementów. Teosyal Redensity II, bo o nim tutaj mowa, dzięki swoim właściwościom zdecydowanie zmniejsza częstość obrzęków, a także pobudza produkcję kolagenu przez co skóra się wzmacnia. Worki pod oczami związane są z zastojem limfatycznym w tej okolicy i pojawieniem się obrzęków. Druga częsta przyczyna to przepuklina tłuszczowa. Tutaj najskuteczniejszą metodą jest zabieg chirurgiczny.

Kolejny objaw starzenia się naszego spojrzenia to tzw. kurze łapki.
Te zmarszczkami typowo mimiczne, związane z pracą mięśni okrężnych oka, uroczo i naturalnie wyglądają u młodego człowieka. Niestety u starszych osób dodają lat. Jest wiele sposobów by odmłodzić i odświeżyć spojrzenie. Począwszy od pilingów, mezoterapii, karboksyterapii, toksyny botulinowej typu A, nici PDO lub z polikaprolaktonu, a skończywszy na implantacji kwasu hialuronowego w dolinę łez lub wokół oczodołu. Ten ostatni zabieg jest najczęstszym robionym przez lekarzy. Jest zabiegiem trudnym i skomplikowanym, powinien być wykonywany wyłącznie przez doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej.

A co zrobić z nadmiarem skóry, szczególnie odczuwanym na powiekach górnych?
Ostatnio pojawiło się na rynku medycyny estetycznej nowe urządzenie medyczne – Plasma IQ. Daje ono świetne efekty w korekcji nadmiaru skóry na powiekach górnych, a także i dolnych.

Artykuł w PANI 03/2018


botox