Jaki jest twój problem ?

Zmarszczki

Zmarszczki, utrata jędrności i brak elastyczności skóry to biologiczne oznaki starzenia się skóry. Pierwsze niewielkie i płytkie zmarszczki dostrzegamy już około 25 roku życia. Wraz z upływem lat zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra traci odpowiedni stopień nawilżenia, koloryt oraz jędrność.

Mamy dwa rodzaje zmian związanych ze starzeniem się skóry:
• powstawanie linii mimicznych - na czole, między brwiami, w okolicach oczu, na fałdach nosowo-wargowych, w kącikach ust
• wiotczenie skóry, utrata napięcia i jędrności – powoduje to zmianę kształtu twarzy, tworzenie się worków pod oczami, opadające policzki i podwójny podbródek

Głównymi czynnikami powstawania zmarszczek są:
• promieniowanie słoneczne UV
• czynniki genetyczne
• stres
• niehigieniczny tryb życia
• brak właściwej pielęgnacji

Rodzaje zmarszczek ze względu na przyczyny ich powstawania

Zmarszczki mimiczne
• powstają podczas ruchów mięśni twarzy (są związane z mimiką twarzy);
• pojawiają się jako pierwsze, między 25. a 30. rokiem życia;
• najczęściej są zlokalizowane pomiędzy nosem a ustami, dookoła oczu i na czole;

Zmarszczki posłoneczne
• powstają na skutek szkodliwego działania słońca;
• towarzyszą im zazwyczaj przebarwienia lub odbarwienia skóry;

Zmarszczki senne
• wynikają z ułożenia skóry podczas spania;

Zmarszczki grawitacyjne
• są spowodowane naturalnym procesem starzenia się naszej skóry;

Medycyna estetyczna proponuje szeroką gamę zabiegów, które pozwalają cieszyć się dłużej młodszym wyglądem, co niewątpliwie przyczynia się do zwiększenia komfortu życia. Dzięki tym zabiegom zmarszczki ulegają wygładzeniu, spłyceniu i są mniej widoczne.
Osobom, które chcą wygładzić zmarszczki i przywrócić skórze młodszy wygląd i blask Gabinet MEDESTETIC poleca skuteczne metody leczenia:
1. botox
2. kwas hialuronowy
3. RF diathermy (fale radiowe)
4. mezoterapia
5. peelingi lekarskie
6. fotoodmładzanie

Twarz, szyja, dekolt – utrata jędrności skóry (zwiotczenie)

Stan jędrności skóry zależy przede wszystkim od jakości włókien kolagenowych i elastyny oraz od jej właściwego nawilżenia. Włókna kolagenu i elastyny tworzą sieć utrzymującą jędrność i elastyczność skóry. Jędrna skóra jest dobrze nawilżona, napięta, sprężysta, gładka i ma jednolity kolor. Spadek napięcia spowodowany jest zaburzeniami w procesach fizjologicznych, które prowadzą do spowolnienia syntezy włókien kolagenu i elastyny, skóra wiotczeje staje się coraz bardziej cienka i traci swoją sprężystość.

Szczególnie istotne oznaki starzenia zauważamy na szyi, dekolcie i dłoniach – są to okolice dość często pomijane w codziennej pielęgnacji. Proces starzenia się tych okolic powoduje, że skóra jest sucha, mało elastyczna, pojawiają się cienkie zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone naczynka, plamy soczewicowate, brodawki łojotokowe i nadmierne rogowacenie.

Zalecane metody leczenia:
1. ujędrnianie falami radiowymi – RF DIATHERMY
2. fotoodmładzanie
3. mezoterapia igłowa
4. mikrodermobrazja
5. peelingi lekarskie.
6. terapia stymulujące skórę, np. Ellansé, osocze bogatopłytkowe PRP, Crystalys, nici liftingujące.

Opadanie skóry – zmiana kontury twarzy

Postępujący proces starzenia się skóry zmienia wygląd naszej twarzy. Skóra na skutek spadku produkcji kolagenu i elastyny nie jest tak jędrna jak wcześniej. Zmianie ulega kontur twarzy, dochodzi do ubytków objętościowych, pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, teleangiektazje, ogniska rogowacenia słonecznego. Następuje również opadanie skóry, pojawia się w okolicy oczu tzw. dolina łez, chomiki, zostaje zaburzony kontur żuchwy.

Współczesna medycyna estetyczna pozwala na niwelowanie tych problemów. Doskonałym rozwiązaniem są:
1. zabiegi wolumetryczne(uzupełnianie objętości twarzy – typu VOLUMA
2. ujędrnianie falami radiowymi RFDiathermy
3. stymulatory skóry
4. fotoodmładzanie
5. nici liftingujace z haczykami unoszącymi tkanki

Usta

Usta przyciągają wzrok. Postrzegane są, jako symbol zmysłowości, wyraz naszych emocji. I chociaż ideały piękna mogą się różnić, cechy ust, takie jak miękkość i delikatność, są stale pożądane.

Idealnym zabiegiem dla kobiet, które posiadają mało wyraziste usta jest ich korekcja kwasem hialuronowym. Korzystanie z osiągnięć medycyny estetycznej udowadnia, że nawet lekka zmiana jest widoczna i dodaje pewności siebie, wzmacnia poczucie własnej atrakcyjności. Koniec z „ustami bez wyrazu”. Teraz można wymodelować swoje usta. Można dodać im trochę objętości, dodatkową miękkość i gładkość oraz utrzymać naturalne nawilżenie ust. Zabiegi modelowania ust są zawsze zindywidualizowane, a decyzja dotycząca zabiegu jest podejmowana przez pacjenta w konsultacji z lekarzem.

Modelowanie ust u osób młodszych polega najczęściej na ich powiększeniu, poprawieniu konturów i korekcji asymetrii. Natomiast u osób starszych zabieg ma na celu nie tyle je uwydatnić, ile nadać im naturalny kształt i wygląd (wzmocnić kontur, podnieść kąciki ust, zredukować zmarszczki wokół ust), co sprawia, że ich twarz wygląda znacznie młodziej.

Możliwości modelowania kształtu ust:
• wypełnienie objętości - powiększanie ust
• podniesienie kącików ust
• wyrównanie symetrii ust
• podkreślenie konturu ust

Powyższych procesów nie można zatrzymać, ale zabiegi medycyny estetycznej mogą skutecznie je spowolnić, pozwalając pacjentkom cieszyć się pięknymi, bardziej jędrnymi i pełnymi ustami.

Dłonie – przebarwienia, suchość, utrata jędrności

Dłonie są jednym z najbardziej widocznych elementów urody, a mimo to w codziennej pielęgnacji poświęca się im mniej uwagi niż innym częściom ciała. Ich piękny kształt to rzeczywiście dar natury, ale już aksamitna, ładnie zabarwiona skóra i zadbane paznokcie to efekt właściwej pielęgnacji. Specyficzna budowa skóry dłoni powoduje, że jest ona bardzo delikatna, łatwo się przesusza, jest podatna na wczesne pojawianie się zmarszczek i innych oznak starzenia, słabo chroni dłonie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak niskie i wysokie temperatury, wiatr, suche powietrze, promieniowanie UV, detergenty. Codziennie na skórę dłoni oddziałuje wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych. Pod ich wpływem staje się ona odwodniona, szorstka, spierzchnięta, mało elastyczna, pozbawiona naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Powstają na niej mikrourazy, a nawet pęknięcia naskórka. Wysuszenie skóry zwiększa również skłonność do reakcji alergicznych. Ponadto szkodliwe czynniki przyspieszają pojawianie się oznak starzenia: zmarszczek, bruzd, przebarwień.

Medycyna estetyczna oferuje nam kilka zabiegów mających na celu odmłodzenie dłoni: ujędrnianie falami radiowymi RF Diathermy, mikrodermabrazja, mezoterapia, fotoodmładzanie, peelingi lekarskie, Cosmelan, wypełnianie i stymulatory skóry, osocze bogatopłytkowe PRP.

Cellulit

Cellulit to zaburzenie tkanki podskórnej, które prowadzi do zmiany w wyglądzie skóry. Na jej powierzchni pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Cellulit jest częstą przypadłością kobiet w różnym wieku. Występuje najczęściej na udach, pośladkach i brzuchu. Cellulit to duży problem estetyczny, który przyczynia się do obniżenia samooceny. Kobiety z cellulitem nie lubią pokazywać swoich niedoskonałości, co wiąże się z doborem maskujących ubrań w okresach letnich, zmniejszeniem komfortu i zakłopotaniem podczas pobytu na basenie, plaży. Niektóre w ogóle unikają tych miejsc. Przypadłość ta dotyczy ok. 90% kobiet po menopauzie. Może przybierać różne stopnie nasilenia, od zmian widocznych tylko podczas ucisku skóry, bądź jej naciągnięcia, do dużych nierówności występujących stale.

Wyróżnia się kilka etapów cellulitu:
1. obrzęk tkanki tłuszczowej
2. obrzęk limfatyczny
3. lipodystrofia (z rozrostem tkanki łącznej)
4. stadium stwardnieniowe

O ile dwa pierwsze etapy są w dużym stopniu odwracalne, to w dwóch następnych, w których pojawia się zwłóknienie i bolesność, niewiele możemy zrobić. Dlatego tak ważne jest, aby wcześnie zacząć leczyć cellulit. Leczenie jest dość trudne, wymaga cierpliwości i systematyczności pacjentki. Obejmuje oprócz aktywności fizycznej i odpowiedniej diety szereg zabiegów medycyny estetycznej:
• ultradźwięki Cavi-Lipo
• mezoterapię lekarską z lipolizą
• mezoterapię bezigłową
• leczenie falami radiowymi – RF Diathermy
• karboksyterapię
• endermologię
• masaż

Blizny i rozstępy

Podstawową przyczyną powstawania blizn są urazy na różnym tle. Zarówno te o podłożu mechanicznym (na przykład rany cięte), ale także termicznym (oparzenia termiczne) czy też chemicznym (oparzenia chemiczne). Ponadto mogą występować również wewnątrz organizmu (na przykład blizny łącznotkankowe w mięśniu sercowym po przebytym zawale, czy wewnętrzne blizny pooperacyjne. Specyficznym rodzajem blizn jest typ zanikowy, np. zmiany zejściowe po trądziku. Charakteryzują się one zagłębieniami, w których tkanka jest ścieńczała. Ich nasilenie jest różne w zależności od rozległości i zaawansowania zmian trądzikowych.

Blizny znajdujące się na ciele człowieka stanowią nie tylko defekt czysto estetyczny, ale są również ogromnym problemem dla osób, które je posiadają. Blizny pourazowe, pooperacyjne czy potrądzikowe stanowią ogromny dyskomfort psychiczny dla posiadających je pacjentów.

Szczególnie wtedy, gdy występują na twarzy lub na często odsłanianych częściach ciała jak nogi i ręce. Osoby borykające się z problemem blizn starają się ukryć je pod ubraniem lub mocnym makijażem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, szczególnie wtedy, gdy blizny mają postać wypukłą czyli są przerostowe (hipertroficzne).

Pacjenci posiadający blizny twarde i zgrubiałe zmagają się nie tylko z dyskomfortem psychicznym, ale również bólem i uczuciem przykurczu. Na szczęście medycyna estetyczna posiada odpowiednie narzędzia, które potrafią zwalczyć ten problem.

Bardzo skutecznymi metodami w usuwaniu blizn są:
• plasma IQ
• peelingi lekarskie
• mikrodermabrazja
• mezoterapia igłowa z osoczem PRP
• laseroterapia
• krioterapia i inne.

Rozstępy, czyli ubytki w głębokich warstwach skóry, objawiające się w postaci nieestetycznych białych lub czerwonych prążków, występują niemal u 70 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn! Najczęściej na brzuchu, biuście, udach i pośladkach, a także obręczy barkowej oraz plecach. Ubytki te powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny. Dzieje się tak wtedy, gdy skóra w krótkim czasie jest narażona na zbyt duże rozciąganie, np. u kobiet w ciąży, osób z nadwagą, kulturystów, a także młodzieży w okresie bardzo szybkiego wzrostu. Drugą przyczyną powstawania rozstępów jest osłabienie włókien w wyniku zaburzeń hormonalnych (głównie wskutek nadmiernej produkcji kortyzolu i estrogenów). Najczęściej rozstępy powstają, gdy skumulują się obie te przyczyny. Skłonność do rozstępów jest niestety dziedziczna.

Wyróżniamy dwie fazy rozwoju rozstępów:
1. faza zapalna-rozstępy czerwone,lepszy efekt leczenia
2. faza zanikowa-rozstępy białe(podłużne prążki wyczuwalne przy dotyku),trudne do leczenia.

Leczenie:
1. peelingi lekarskie
2. mikrodermabrazja
3. mezoterapia igłowa
4. RF Diathermy(fale radiowe)

Przebarwienia

Uciążliwe, a niekiedy wręcz niemożliwe do ukrycia brązowe przebarwienia na skórze, to problem znany wielu osobom. Przebarwienia często są źródłem dyskomfortu psychicznego.

Co może być przyczyną powstawania przebarwień?

Do stymulacji komórek pigmentacyjnych skóry – tzw. melanocytów, dochodzi na skutek działania promieniowania UV. Nadmierne nasłonecznianie tych komórek, może prowadzić do zaburzeń ich funkcjonowania, co z kolei wiąże się z nadmierną produkcją melaniny. Punktowe kumulowanie się zbyt dużej ilości tej substancji w jednym miejscu powoduje powstawanie plamek w różnych odcieniach brązu. Uwidaczniają się one najczęściej w okolicach czoła, policzków, brody, ust i na dłoniach.

Wraz z upływem czasu i postępującym procesem starzenia się skóra staje się coraz bardziej narażona na tego typu zmiany. Powstawanie plamek może być również spowodowane zmianami hormonalnymi, stosowaniem preparatów hormonalnych, czy leków światłouczulających. Ponadto przebarwienia mogą się niekiedy uwidocznić również po zastosowaniu niektórych kosmetyków, jest to szczególnie widoczne na bocznych częściach szyi.

Przebarwienia stanowią częsty problem, z którymi pacjentki zwracają się do lekarza medycyny estetycznej. Wyróżnia się pod względem histologicznym przebarwienia naskórkowe (bardziej powierzchowne), skórne (głębsze) i mieszane.

Do przebarwień naskórkowych zaliczamy:
• piegi
• melasmę (ostuda, chloazma)
• plamy soczewicowate starcze
• przebarwienia pozapalne.

Najbardziej skutecznie działa terapia skojarzona:
1. laserowe usuwanie przebarwień
2. peeling lekarski
3. Cosmelan (najbardziej skuteczna terapia).
4. mezoterapia igłowa

Nadpotliwość pach, dłoni i stóp

Nadpotliwość dotyczy najczęściej pach, dłoni i stóp, przy czym rzadko wszystkich tych obszarów naraz. Na ogół dominuje jeden z nich. Dolegliwość ta jest wynikiem nadmiaru gruczołów potowych lub ich nadreaktywności. Bezpośrednią przyczyną nadmiernej potliwości jest zaburzenie funkcjonowania jednego z rodzajów gruczołów potowych, apokrynowych lub ekrynowych. Człowiek posiada średnio 2-3 miliony gruczołów potowych, a na jeden cm kwadratowy powierzchni skóry przypada ich około 300. Ich funkcja termoregulacyjna jest kontrolowana przez współczulny układ nerwowy. Są to gruczoły wydzielania zewnętrznego, które są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniach, na stopach i pod pachami. Właśnie z tego względu nadpotliwość rąk, nóg i pach stanowią najczęstsze postacie choroby.

Nadmierna potliwość jest wyzwalana przez:
• aktywność fizyczną
• działanie wysokiej temperatury
• stres, lęk lub inne silne emocje

Najliczniejszą grupą pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza medycyny estetycznej są pacjenci z tzw. poceniem emocjonalnym, gdzie pod wpływem silnych emocji dochodzi do nadprodukcji potu. Ten typ pocenia dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, może pojawić się już w okresie dzieciństwa.

Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości – od stosowania odpowiednich kosmetyków, leków, do leczenia chirurgicznego.

Jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie toksyny botulinowej. Zabieg polega na ostrzyknięciu pach, dłoni, czy stóp preparatem botulinowym. Jest skuteczny z efektem utrzymującym się od 6 miesięcy.

Inną metodą jest terapia HIDREX, opierająca się na procesie jonoforezy, dająca dobre efekty przy leczeniu nadpotliwości rąk i stóp ale wymagająca regularności oraz min. serii 10 zabiegów.

HIDREX to urządzenie do terapii jonoforezą nadmiernej potliwości rąk i stóp. Obszary ciała poddawane terapii są zanurzane w wanience wypełnionej wodą, przez którą przepływa prąd stały. Natężenie prądu jest zwiększane do momentu, kiedy pacjent zaczyna odczuwać jego działanie w postaci mrowienia. Działanie polega na ograniczeniu wydzielania gruczołów potowych bez ich uszkadzania. Przeciwwskazania: ostre stany zapalne skóry, nowotwory złośliwe i łagodne, gorączka, ciąża, wszczepiony rozrusznik serca, zapalenie żył.

Zaleca się wykonanie 10 zabiegów 3x w tygodniu, następnie dla podtrzymania terapii raz w miesiącu.

Rozszerzone naczynka, rumień na twarzy, trądzik różowaty

Teleangiektazje to trwałe rozszerzone drobne naczynia włosowate, które prześwitują przez naskórek w postaci "nitek" i w większej ilości tworzą rumień. Rozszerzone naczynka mogą się pojawić na każdym typie cery, jednak szczególnie narażona jest skóra delikatna, cienka, wrażliwa. Charakterystyczne pajączki zazwyczaj pojawiają się w okolicy policzków, nosa i brody.

Naczynka rozszerzają się i tworzą nieestetyczny rumień pod wpływem wielu czynników:
• po wypiciu gorącej kawy i mocnej herbaty
• po spożyciu alkoholu oraz pikantnych potraw
• pod wpływem zmian temperatury
• pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych: wiatru, mrozu i promieni słonecznych
• zdenerwowania.

Przed zabiegiem lekarz medycyny estetycznej ocenia, z jakimi zmianami zmaga się pacjent, tzn. jak głęboko znajdują się naczynka i jaka jest ich ilość. Na tej podstawie dobiera odpowiednią długości fali, która będzie emitowana przez laser lub przez elektrodę. Należy pamiętać, że co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie można zażywać ziół fotouczulających oraz leków z kwasem salicylowym.

Usuwanie rozszerzonych naczynek na twarzy jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej, ponieważ coraz więcej osób zmaga się z tzw. pajączkami i nawracającym rumieniem.

Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych może prowadzić do powstania trądzika różowatego (2% populacji). Trądzik różowaty dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawia się zazwyczaj pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Choroba ma charakter przewlekły, a zmiany skórne pojawiają się na twarzy (okolice nosa i policzki) i na dekolcie. Przerosły rodzaj trądziku różowatego, charakteryzujący się zwłóknieniem gruczołów łojowych i zniekształceniem nosa, dotyczy jedynie mężczyzn. Dolegliwość wiąże się z występowaniem łojotoku oraz z zaczerwienieniem skóry pod wpływem zdenerwowania lub ciepła, świadczy to o zaburzeniach naczyniowo-ruchowych. Z problemem boryka się około 10% społeczeństwa.

Trądzik różowaty występuje pod czterema postaciami, w zależności od stopnia nasilenia zmian:
Postać rumieniowa – zmiany mają charakter rumieniowy, pojawiające się zaczerwienienie twarzy po czasie ustępuje, towarzyszy mu uczucie pieczenia. Leczenie rozpoczęte w tym stadium daje najlepsze rezultaty.
Postać grudkowo-krostkowa – ogniska utrzymują się trwale, stają się coraz bardziej zaczerwienione. Na twarzy pojawiają się popękane naczynka krwionośne, widoczne w postaci „pajączków”. Cera uwrażliwia się i tworzą się na niej grudki, krostki.
Postać przerosła – następuje powstanie dużych, zapalnych guzków, rozrost tkanek miękkich, guzowatość, powiększenie gruczołów łojowych. Nos staje się duży, przerosły i zaczerwieniony. Skóra pokrywająca grudki jest tłusta, z szerokimi ujściami gruczołów łojowych.

Występuje u płci męskiej jako rhinophyna.

Najczęstsze przyczyny trądziku różowatego to:
• zaburzenia naczynioruchowe,
• łojotok,
• bodźce emocjonalne- stres,
• zdenerwowanie,
• schorzenia przewodu pokarmowego,
• zaburzenia hormonalne,
• nadkażenia nużeńcem ludzkim czy Pityrosporum ovale.
• stosowanie sterydów miejscowo. Demodex Folliculorum.

W zależności od stanu ogólnego lub miejscowego w leczeniu trądziku różowatego stosuje się środki farmakologiczne ogólne lub miejscowe. W leczeniu miejscowym trądzik rożowaty można eliminować stosując preparaty zawierające metronidazol w stężeniu 0,5-2%. W zależności od typu cery preparaty takie używa się pod postacią kremu lub żelu. Lekarz może również przepisać maści z antybiotykami: tetracyklinę, klindamycynę lub erytromycynę. Antybiotyki przyjmuje się przez kilka tygodni. Pomocniczo zaleca się wykonanie odpowiedniego zabiegu dermatologicznego, którego celem będzie zamknięcie naczynek krwionośnych, uszczelnienie ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszenie rumienia, a także utrzymanie efektów dotychczasowego leczenia.

Polecane metody usuwania teleangiektazji to:
• laseroterapia
• elektrokoagulacja
• skleroterapia

Wypadanie włosów

Zarówno u Pań i u Panów występuje problem dotyczący wypadania włosów. Jest to dość poważne schorzenie gdyż to właśnie włosy budują wizerunek każdego z nas. Przyczyną wypadania włosów może być stres, choroby skóry głowy, choroby ogólne. Nasza nieodpowiednia dieta może również przyczynić się do tego przykrego zjawiska, brak witamin oraz problemy z układem krążenia ciała.

Dzięki Medestetic zapewnią sobie Państwo odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone leczenie. Łysienie bowiem jest ciężkim do wyleczenia schorzeniem i podstawą jest doświadczenie oraz odpowiednie dobranie zabiegów przez lekarza.

Proponowane zabiegi:
1. Farmakoterapia
2. Mezoterapia (1xtydzień przez 2 miesiące, następnie 1 x miesiąc przez okres 3-6 m- cy)
Pierwsze efekty leczenia widoczne są dopiero po 2 miesiącach (zahamowanie wypadania, poprawa jakości włosów).

Skóra palacza

Osoby palące papierosy zazwyczaj posiadają szarą wiotką cerę, występują również, wcześniej niż u innych, zmarszczki wokół ust tzw. zmarszczki palacza, wcześniej niż u innych rozszerzone naczynka i wiele innych defektów, które postarzają twarz. Palenie papierosów znacząco przyspiesza proces starzenia się skóry, obok działania promieniowania UV jest najbardziej udowodnionym czynnikiem sprzyjającym starzenie się skóry.

Najlepszymi zabiegami sprzyjającymi regeneracji uszkodzonej tytoniem skóry są:pilingi chemiczne, mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa, fotoodmładzanie, fale radiowe, stymulatory skórne, np. Linerase, Ellansé, rystalys, osocze bogatopłytkowe.